Alla inlägg under juli 2025
Innan vi åkte hem från stugan samlade jag ihop alla krukor av blomster och örter i skuggan av huset. Vackert!
Vi är hemma några dagar för att sedan bege oss mot Hälsingland på söndag.
Vi kom hem strax före middagstid och det fick bli kebabpizza från mataffären. Jag pimpade med lite färskost (vitlök/örter) och ruccola.
Inte alls så tokigt!
#hilla #hillasmatprat #kebabpizza
Vilken härlig sommarkväll och tidigare idag har vi till och med badat.
Till middag grillade vi pepparbiff och korv med jalapeno- och ostsmak. Till detta en sallad, blue castello och grönsaker i ugn.
Gul lök, aubergine, morötter och potatis.
Efter maten blev maken så sugen på ännu ett bad och så blev det, ett till dopp i vår vik.
#hilla #hillasmatprat #grilla #grönsaker
Dagens lunch; filmjölk med nektarin, blåbär och granola. Två rågbröd med färskost och gurka. Mums!
Vi har varit duktiga och rensat ett förråd på gamla grejer idag. Tyvärr var återvinningen stängd på förmiddagen så vi får åka tillbaka imorgon igen. Några saker måste kastas men några kan lämnas till försäljning. Det känns bra att gamla prylar återanvänds.
#hilla #hillasmatprat #lunch #återvinning
Ikväll har vi ätit rester av pastagratäng och rödbetor med fetaost och valnötter. Nytt tillbehör var rökt lax.
Väldigt gott!
#hilla #hillasmatprat #lax #rester
Just hemkommen från en promenad i Riddersholms naturreservat vid Kapellskär smakar det väldigt gott med lemonad och mynta.
Tidigare idag bakade jag en toscakaka med receptet från "vår kokbok". I själva sockerkakan lade jag till 3 dl finskuren rabarber. Vi provsmakade och det blev väldigt gott.
I helgen ska vi bort på middag och har till uppgift att ta med en dessert. Då tänker jag mig denna kaka med jordgubbar och råkräm.
https://tina.se/racreme/
#hilla #hillasmatprat #toscakaka #rabarber #minnesmärkeestonia #riddersholm
Idag åt vi upp grytan med nötfärs, aubergine och gröna linser tillsammans med färskpotatis. Jag gjorde även ett nytt tillbehör.
Förkokta rödbetor i ugn med fetaost och valnötter.
#hilla #hillasmatprat #rester #rödbetor #fetaost #valnötter
Ikväll lagade jag två pastagratänger. En till idag och en till ett senare tillfälle. Jag använde pasta, salami, purjolök, vitlök, ruccola, fetaost, cocktailtomater, creme fraiche, vatten, ett ägg och kryddor.
Vi fick en varsin liten efterrätt också, smultron och blåbär. Somrigt värre!
| Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
| 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | ||||
| 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 |
|||
14 |
15 | 16 | 17 | 18 | 19 |
20 | |||
| 21 | 22 | 23 | 24 | 25 | 26 | 27 |
|||
| 28 | 29 | 30 |
31 | ||||||
| |||||||||