Alla inlägg under mars 2025

Av Hilla - Torsdag 20 mars 18:50

Idag har vi haft besök av dottern och det två veckor gamla barnbarnet. Vi åt ugnspannkaka till lunch och sedan blev det fika med toscabullar. Tyvärr var jag så uppe i umgänget så jag glömde fotografera.

Jag lagade en pastagratäng på förmiddagen som jag skickade med hem till den unga familjen. De har fullt upp med allt det nya.

Jag bjuder dig på en bild från Köpenhamn där jag var i förrgår.

Det vore ju inte helt fel att sitta där i vårsolen med en god matbit. Jag hade inte tid till det den här gången utan gick bara en promenad genom Köpenhamn.

#hilla #hillasmatprat #ugnspannkaka #fika #barnbarn #Köpenhamn

Av Hilla - Måndag 17 mars 11:20

Efter en promenad hittade jag ett mysigt café och bageri i Århus.

Här är våren i full gång.

#hilla #hillasmatprat #vår #café #hyacinter #vårkrukor

Av Hilla - Måndag 17 mars 01:41

Jag är ute och reser genom jobbet igen och idag fick vi en present av en kund. Det var verkligen uppskattat.

Så fin och trevlig choklad från Barcelona.

Nu ska jag släcka lampan och önskar dig godnatt från Århus i Danmark.

#hilla #hillasmatprat #choklad #Barcelona #Århus

Av Hilla - Fredag 14 mars 14:35

Snart kommer den nya lilla familjen hit och fikar och då passar dessa fina muggar perfekt. Min bästa kompis är keramikern som tillverkat de härliga kopparna.

Chocolate chip cookies, banankaka och bullar.

#hilla #hillasmatprat #fika #keramik #baby

Av Hilla - Torsdag 13 mars 18:26

Idag har vi ätit torsk med kokt potatis. Torsken bakades i ugnen på 175 grader till 52 graders innertemperatur tillsammans med creme fraiche smaksatt med fransk senap, citronsaft, salt, peppar, chili och parmaskinka. Det hela toppades med basilika innan servering.

Till detta serverades en sallad.

#hilla #hillasmatprat #torsk #fransksenap

Av Hilla - Torsdag 13 mars 15:23

Våren är här och jag laddar upp med nya servetter.

#hilla #hillasmatprat #vår #servetter

Av Hilla - Onsdag 12 mars 21:38

Idag har vi "helg" och har ätit lite extra gott. I mitt jobb får man fira helg när man är ledig eftersom jag ofta jobbar fredag - söndag. På tallriken serverades entrecote, kryddkorv, ugnsrostade grönsaker och potatis med blue castello och lite rödvin.

Under dagen har jag tränat på friskis och svettis och fikat med maken och hans syskon. En bra dag!

#hilla #hillasmatprat #entrecote #helg #träning #fika

Av Hilla - Tisdag 11 mars 17:16

Nu är det ledighet igen och jag har förberett middagen. Det blir linsgryta och sallad.

Idag har vi hämtat sonen med sambo på Arlanda. De har varit ca 3 veckor i Thailand. De reste med bara handbagage och har luffat runt på framförallt Koh Samui. Jag handlade en kasse mat till dem så de inte behöver börja med att gå och handla.

Vi fick träffa vårt lilla barnbarn för första gången i söndags. Den lille pojken var bedårande söt. Vi tog med kanelbullar till fikat.

#hilla #hillasmatprat #linsgryta #Thailand #resa #barnbarn

Presentation


Hillas matprat

Hör av dig till mig!

Senaste inläggen

Kategorier

Kalender

Ti On To Fr
         
1
2
3 4 5 6 7
8
9
10
11 12 13 14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24 25
26
27 28 29 30
31
<<< Mars 2025 >>>

På café...

 

Mat på resa...

 

Festmat...

 

På restaurang...

 

Vardagsmat...

 

Tidigare år

Sök i bloggen

Arkiv

Länkar

RSS

Fråga mig

3 besvarade frågor

Ovido - Quiz & Flashcards