Alla inlägg under mars 2022
Jag blev så sötsugen ikväll och gjorde varsin chokladboll till mig och maken. Den blev vegansk då jag bytte ut margarin/ smör mot kokosolja.
Jag höftade lite med kokosolja (neutral smak), socker, kakao, havregryn och kokosflingor. Mums!
#hilla #hillasmatprat #chokladboll #kokosolja #veganskt
Idag gjorde jag quesadillas.
På en tortilla bredde jag pepparrotsost, lade kokt skinka på och rev över cheddarost. Sen lade jag en till tortilla över och stekte försiktigt i en stekpanna. Sedan skar jag upp quesadillan och serverade med en sallad.
#hilla #hillasmatprat #quesadilla
Igår bjöd jag maken på trevligheter i huvudstaden som födelsedagspresent.
Först middag på Emils Gastrobar och restaurang http://www.restaurantemils.se/
Sedan gick vi på Oscarsteatern och såg "Rain man". Pjäsen var väldigt fin och skådespelarna var otroligt bra.
Sen imorse frukost på hotellet innan avfärd hemåt.
Gårdagens middag blev nötfärsbiffar med fetaost och soltorkade tomater. Tillbehör var sallad, kokt potatis, gelé och aioli.
Idag har vi tagit oss till huvudstaden för en god middag på restaurang, teater och hotell. Det får jag berätta mer om en annan dag.
#hilla #hillasmatprat #nötfärsbiffar
Idag åt jag bananplättar till frukost.
1 mosad banan, 2 ägg, 1/2 tsk vaniljsocker och lite solrosfrön vispas ihop. Stek som plättar i en stekpanna med lite smör.
Vi fick några bullar över från förra helgens kalas så idag har jag gjort skorpor för att slippa kasta någonting.
Skär upp bullarna i skivor och lägg dem på en plåt med bakplåtspapper. Stoppa in i ugnen på 150 grader i 25 minuter. Låt kallna och förvara skorporna torrt.
#hilla #hillasmatprat #skorpor #bullar
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | 3 | 4 | 5 | 6 |
||||
7 | 8 | 9 | 10 |
11 |
12 | 13 |
|||
14 |
15 |
16 |
17 |
18 | 19 | 20 |
|||
21 | 22 | 23 |
24 |
25 |
26 |
27 | |||
28 | 29 | 30 | 31 |
||||||
|