Alla inlägg under januari 2015
Oj, oj, oj...
Jag hade en rulle färsk smördeg hemma som blev kvar från mathandlingen inför nyår. Jag har funderat vad jag ska göra med den och idag kom idén - det blir smördegspizza. Jag må säga att jag är supernöjd med resultatet!
Jag har lagt på en halv burk tacosås (medium hot) i botten, en halv gul lök i tunna skivor, salami, mozarella, tunna skivor av cocktailtomater och riven prästost. Efter gräddning i 225 grader i 15 minuter lade jag på färsk basilika och lite medelhavssallad.
Detta var klockrent som middag eller om man skär upp i mindre bitar som drinktilltugg...
#hilla #matprat #tilltugg #pizza #salami #mozarella #hemgjort #smarrigt
Vi var på en härlig nyårsfest och enligt traditon har vi knytkalas. I år var det vår tur att fixa fördrink, tilltugg och sedan champagne.
Jag gjorde tre olika små tilltugg; baconlindade dadlar som jag skrivit om tidigare här i bloggen, smördegsstänger med sesamfrö, prästost och italiensk krydda och sist men inte minst tunnbrödsrullar med parma och parmesan. Till detta serverade vi en drink som var mycket fräsch;
Till 8 glas;
2 dl gin
1 dl koncentrerad svartvinbärssaft
3 lime i skivor
2 citroner i skivor
1 1/2 liter tonic water
2 liter is
Allt kan blandas i förväg men häll i tonic water och is strax innan servering.
Här en bild på smördegsstängerna...
Vacker dukning för 14 gäster...
De andra vännerna bjöd på;
Melontsatsiki med skaldjur
Oxfilé med svampsås, rödvinssky och potatisterrin
Hallon- och vit chokladglass med jordgubbar
Vid tolvslaget bjöd vi på champagnen...
#nyår #fest #middag #champagne #tilltugg #drinkrecept #hilla #matprat
Må | Ti | On | To | Fr | Lö | Sö | |||
1 |
2 | 3 |
4 |
||||||
5 | 6 |
7 |
8 |
9 |
10 | 11 |
|||
12 |
13 | 14 |
15 |
16 |
17 |
18 |
|||
19 | 20 |
21 | 22 |
23 |
24 |
25 |
|||
26 |
27 |
28 | 29 | 30 |
31 |
||||
|